Sanktuarium Maryjne w Licheniu

Pierwsza historyczna wzmianka o Licheniu pojawiła się w roku 1151. Wówczas Piotr Dunin postawił granitowy krzyż pomiędzy Grąblinem a Licheniem, znacząc szlak z Kalisza do Kruszwicy. Historyczny krzyż zachował się do dziś i obecnie stoi w kapliczce na rynku w Licheniu.

Kamień węgielny pod nową świątynię, która jest obecnie symbolem Lichenia i bazyliką mniejszą, wmurował Prymas Józef Glemp w 1995 roku. Rok później nastąpiło poświęcenie kaplicy Trójcy Świętej – pierwszej kaplicy w nowej świątyni. Rozkwit sanktuarium przeżywa od 1998 roku, gdy powstaje Centrum Formacji Maryjnej, które organizuje rekolekcje maryjne, wydaje dwumiesięcznik ,,Zeszyty Maryjne” oraz modlitewniki i kwartalnik mariologiczny „Salvatoris Mater”.

W 1999 roku do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymuje papież Jan Paweł II i błogosławi powstającą świątynię. W tym samym roku w dzwonnicy bazyliki zostaje umieszczony największy w Polsce dzwon o imieniu Maryja Bogurodzica. Pierwszą mszą w nawie głównej bazyliki jest pasterka w roku 2000. Pięć lat później otrzymuje tytuł bazyliki mniejszej.

Zdjęcia Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Mapa dojazdu do Bazyliki w Licheniu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>