W Poznaniu jest bardzo popularny dowcip: „Spotyka się dwóch poznaniaków. Gdzie spędziłeś wakacje? Jak to gdzie? Jak co roku – na Malcie.”
Dowcip ten prezentuje dzisiejszą rekreacyjną rolę, jaką pełni poznańska Malta. Otoczona fantastycznymi atrakcjami jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu w środku miasta. Sama nazwa sięga bardzo dawnych czasów – XII wieku.
Skąd nazwa Malta?
Pod koniec XII wieku przybyli joannici do Poznania. Zaprosił ich książę Mieszko Stary, nadając tereny w okolicy dzisiejszego Ronda Śródka. Zakon ten znany był z opieki nad osobami chorymi. Ich przełożony zwany był komandorem, stąd nazwa pobliskiej dzielnicy Komandoria, a siedzibą joannitów, zwanych inaczej kawalerami maltańskimi, była Malta na Morzu Śródziemnym. Stąd nazwa tych terenów: Jezioro Maltańskie.
Malta na sportowo
Jezioro Maltańskie jest zbiornikiem sztucznym i całkiem młodym. Wybudowano je w 1952 roku poprzez spiętrzenie rzeki Cybiny (dopływu rzeki Warty) i od razu stało się ulubionym miejscem aktywnego spędzania czasu. Poznaniacy uprawiają jogging, jeżdżą na rowerze, rolkach, a w ciepłe dni spędzają czas na plaży i pływają w jeziorze. Zajmuje powierzchni ok. 64 ha, długie jest na 2200m.
Na świecie znane jest z prowadzonego na światowym poziomie toru regatowego. Regularnie organizowane są tutaj mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach – głównie wioślarstwie. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w organizacji tego typu imprez, Poznań był solidnym kandydatem do organizacji Euro 2012.
Dla każdego znajdzie się tutaj coś miłego. Kolejka górska podwyższy poziom adrenaliny. Obok znajduje się sztuczny stok narciarski, gdzie latem fantastycznie zjeżdża się na oponach, a zimą całe rodziny uczą się jeździć na nartach. Pod stokiem poznaniacy oglądają filmy, korzystając z oferty darmowego kina letniego. Bula park czy mini golf cieszą się niesłabnącą popularnością.
Termy Maltańskie
Po przeciwnej stronie widać najnowszą inwestycję na Malcie – tzw. Termy Maltańskie. Kompleks basenów, aquapark, sauny, a także 50-metrowy basen sportowy jest długo oczekiwaną inwestycją w mieście. Sama nazwa nawiązuje do wód termicznych, które są tu wykorzystywane. Niektóre baseny napełniane są wodą solankową o temperaturze niespełna 40 st. C.
To, co najmłodsi poznaniacy najbardziej lubią
Przy Termach biegnie trasa kolejnej atrakcji Malty – tzw. Maltanka. Jest to kolejka wąskotorowa prowadząca od Ronda Śródka do Nowego ZOO. W tym miejscu biegnie już 41 lat, ale wagoniki prowadzone są przez zabytki techniki. Najstarsza z lokomotyw, zwana Borsigiem, wyprodukowana była w 1925 roku. Uwaga! Ze względu na prędkość przez nią osiąganą (max. 15 km/h), zakazane jest przewożenie ślimaków, żółwi i innych szybkich zwierząt. Będzie to odczytywane jako prowokacja.
Ostatni przystanek kolejki znajduje się przy poznańskim Nowym ZOO. Bardzo duży ogród zoologiczny zapewni zabawę na cały dzień. Wystarczy wspomnieć, że po terenie ogrodu jeżdżą specjalne kolejki.
Obowiązkowymi punktami w Nowym ZOO są: pawilon zwierząt nocnych, wybieg tygrysów syberyjskich i najnowsza inwestycja słoniarnia. W pawilonie zwierząt nocnych jest ciemno, aby mieszkające tam osobniki myślały, że jest noc i były aktywne, kiedy przychodzą zwiedzający.
Słoniarnia jest najnowszą inwestycją. Olbrzymi teren – 2,5 ha – umożliwia swobodne obserwowanie zwierząt. Specjalnie dla zwiedzających wybudowano „wioskę afrykańską”, czyli inaczej taras widokowy z kawiarnią. Doskonale z niego widać wybieg dla słoni, z naturalnym strumykiem i wodospadem.
I troszkę historii na zakończenie
Na terenie Nowego ZOO można zwiedzić jeden z osiemnastu fortów wybudowanych przez Prusaków Twierdzy Pruskiej. Poznań w XIX wieku był jedną z najsilniejszych twierdz państwa pruskiego. Obecnie już niewiele obiektów przypomina o tym fakcie, a ten fort, jako jedyny w Poznaniu jest udostępniony do zwiedzania.
Kościół św. Jana Jerozolimskiego należy do najstarszych obok katedry zabytków sakralnych. Znajduje się przy Rondzie Śródka, niedaleko początkowego przystanku Maltanki. Architektonicznie jest ciekawostką – łączy ze sobą elementy romańskie (m.in. portal wejściowy), gotyckie i barokowe (dobudowana kaplica). Obecnie kościół parafialny, ale nazwą odwołuje się do joannitów, którzy niedaleko nadal pełnią swoją służbę. Pomagają, tak jak przed wiekami, współczesnym chorym i potrzebującym, prowadząc poradnię onkologiczną.
I tak historia zatoczyła koło. Zapraszam nad poznańską Maltę.
Autor: Adam Dykiert, przewodnik po poznaniu City Guide Poznań – nasza strona
Zobacz także:
Zdjęcia z Malty w Poznaniu
Malta – wyspa na Morzu Śródziemnym