Co w pierwszej kolejności przychodzi Wam do głowy, gdy usłyszycie słowo „Poznań”? Najprawdopodobniej Międzynarodowe Targi Poznańskie, rogale świętomarcińskie, coroczny festiwal Malta lub wypad na żagle czy spływ kajakowy po poznańskich jeziorach. Faktycznie, to jedne z popularniejszych symboli miasta, ale Poznań to zdecydowanie coś więcej.
To przede wszystkim niesamowita atmosfera – przesiąknięta muzyką i smakami lokalnej kuchni (sławne w całej Polsce pyry z gzikiem czy tradycyjna czernina). Poznań bywa nazywany stolicą polskiej muzyki – miasto słynie ze szkoły muzycznej uważanej za jedną z lepszych w kraju. Co oprócz tego słychać w Poznaniu? Uroczy rynek miejski tętni życiem o każdej porze dnia a w restauracjach ciężko znaleźć wolne miejsce. A co warto tutaj zwiedzić, by móc jak najlepiej poznać miasto?
Zwiedzanie najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego – wyspy, będącej siedzibą Piastów. Znaleziska archeologiczne z tamtych czasów można dzisiaj oglądać jedynie w rezerwacie Genius Loci. Gród był wielokrotnie przebudowywany, w miejscu zabudowań wzniesionych przez Mieszka I stoi obecnie gotycki kościół pod wezwaniem najświętszej Marii Panny, wybudowany w XV wieku na szczątkach dawnego palatium.
O ile wyspa Ostrów jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem, to dzielnica Sołacz jest już odwiedzana trochę rzadziej. A szkoda, bo piękne, zabytkowe wille (oraz cała dzielnica) wpisane są do rejestru zabytków. Spacer wśród drzew kasztanowych i pięknych budynków to prawdziwa uczta dla oczu. Przechadzkę można kontynuować w Parku Sołackim – obejść dookoła staw, posłuchać koncertów w mini-muszli koncertowej, nakarmić kaczki i łabędzie. To świetne miejsce dla aktywnych – gdy tylko warunki zaczynają sprzyjać zacienione alejki parku wypełniają się miłośnikami jazdy na rowerze, rolek czy deski.
Kolejną dzielnicą wartą odwiedzenia jest dzielnica Łazarz, gdzie wiele budynków pochodzi z czasów przedwojennych. Najważniejsze miejsca w tym rejonie to przede wszystkim Rynek Łazarski, parki – Kasprowicza i Wilsona i kościoły – św. Michała Archanioła, św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej. W Parku Wilsona znajduje się słynna poznańska palmiarnia – jeden z większych tego typu obiektów w Europie. To nie lada gratka nie tylko dla osób zainteresowanych fauną i florą i rodzin z małymi dziećmi. Taki spacer wśród egzotycznych roślin jest niezwykle przyjemny, pozwala wyciszyć się i zrelaksować.
A gdzie warto zatrzymać się, będąc w Poznaniu? Na pewno w okolicy Starego Miasta – centrum pełne jest hoteli i hosteli o najróżniejszym standardzie. Tym bardziej wymagającym gościom polecamy pobyt w należącym do grupy WAM trzygwiazdkowym Hotelu Ikar.