Poznań Grunwald

Poznań Grunwald. Gdzie warto się wybrać?

Grunwald to dzielnica Poznania znajdująca się w południowo-zachodniej części miasta. Niegdyś (a dokładniej w latach 1954-1990) stanowiła jedną, sporą dzielnicę administracyjną o tej samej nazwie, dziś w jej skład wchodzą trzy osiedla samorządowe: Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald.

Grunwald Północ obejmuje swoim zasięgiem także Osiedle ks. Jerzego Popiełuszki i Osiedle Świt, Grunwald Południe to Raszyn i Osiedle Kopernika, a Stary Grunwald – Osiedle Przybyszewskiego i Ostroróg. Nazwa dzielnicy mieszkaniowej przyjęła się po II wojnie światowej i zawdzięcza ją ulicy Grunwaldzkiej, która z kolei otrzymała swoją nazwę w 1919 r. dla upamiętnienia bitwy pod Grunwaldem.

Co warto zobaczyć, będąc akurat w tej dzielnicy stolicy Wielkopolski? Z pewnością trzeba wybrać się do zabytkowego Parku Wilsona, który zajmuje powierzchnię aż 7,2 ha. Do 1925 roku funkcjonował jako Ogród Botaniczny, a obecną nazwę zawdzięcza postawionemu w 1994 roku popiersiu prezydenta Wilsona. Na jego terenie znajduje się Palmiarnia Poznańska – 4600 m² powierzchni mieszczących około 1100 gatunków roślin, 170 gatunków ryb oraz 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia w Poznaniu jest największym obiektem tego typu w kraju i jednym z największych w Europie.

Zostając w temacie parków – kolejny do odhaczenia na liście jest Park Gustawa Manitiusa, położony na zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Reymonta i znajdujący się na terenie obejmującym niegdyś cmentarze ewangelickie. Jego powierzchnia wynosi niecałe 6 ha i pokryta jest drzewami liściastymi, alejkami, krzewami, a w dolnej warstwie – trawnikami.

Przy ul. Słonecznej 26 zlokalizowane zostało Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na dzień dzisiejszy jest ono samodzielnym Instytutem w strukturze Wydziału Fizyk i podejmuje rozległą tematykę badawczą.

Z kolei przy ul. Zakręt 12 znajduje się mieszkanie przekształcone w Izbę Pamięci Jerzego Pertka, czyli muzeum biograficzne poświęcone temu znanemu pisarzowi. Powstało w 1992 roku z rzeczy zgromadzonych i ofiarowanych przez jego rodzinę, takich jak notatki czy prasa marinistyczna.

Zwiedzanie na pewno przyprawi o głód niejednego podróżnika. Na szczęście na Grunwaldzie znajduje się najlepsza pizzeria w mieście – Fresh Pizza (ul. Bułgarska 2A), która oferuje dania zarówno kuchni włoskiej, jak i amerykańskiej.


Zobacz też: Przewodnik po Poznaniu