Jesień w Polsce [spacery po Małopolsce]

Zastanawiacie się, gdzie spędzić ciepłe dni tej jesieni w Polsce? Zobaczcie kilka propozycji i dodajcie swoje pomysły. Ruszamy w Polskę!

Planty w Krakowie i Park Bednarskiego w Podgórzu

To chyba dwa miejsca w stolicy Małopolski, które wyglądają bardzo malowniczo o tej porze roku. Spadają kolorowe liście z drzew, dzieciaki mogą brodzić w nich po kolana na zielonych do tej pory trawnikach. Popołudniowe słońce nadaje miejscom niezwykłej urody i zachęca do spoczęcia na parkowych ławkach (oczywiście, ubierz się stosownie do temperatury, żeby nie narazić się na typowe wówczas przeziębienie).

Planty Kraków
Planty w Krakowie to długa aleja pośród drzew, która otacza krakowski Rynek Główny, Wawel i inne zabudowania starego miasta.

Kraków Park Bednarskiego
Park Bednarskiego jest dużym obszarem na terenie dzielnicy Podgórze, który jest doskonałym miejscem na sobotni lub niedzielny spacer.

Góry jesienią

Jesienne kolorowy zauroczą nas w oczywiście w górach. Szczególnie polecamy spacer w Dolinie Chochołowskiej wśród szumiących świerków, czerwieniejących kęp borowin, fioletowych wrzosów, rudych pędach situ skuciny z widokiem na skaliste szczyty. W schronisku ogrzeje nas herbata, gorąca czekolada oraz ciepły posiłek. Należy pamiętać, że pogoda w górach jest niezwykle zmienna i nawet na spokojny spacer doliną trzeba zabrać dobre buty, a w plecaku mieć odzież przeciwdeszczową.

Jesień w górach

Na grzyby do lasu

Jesień to także czas na grzybobranie. W Tatrzańskim Parku Narodowym grzybów zbierać nam nie wolno, więc nie możemy połączyć tego ze spacerem po Dolinie Chochołowskiej, ale na grzyby możemy wybrać się na przykład do Puszczy Niepołomickiej. A nuż oprócz grzyba natkniemy się na wielkiego żubra?

Puszcza znajduje się około 20 km od Krakowa. Jej nazwa wywodzi się od słowa „niepołomny”, czyli niemożliwy do pokonania, zniszczenia, wytrzebienia. Jest to bardzo popularne miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych i grzybobrania. W sercu puszczy znajduje się Rezerwat Hodowli Żubra. Jednak nie ma obaw – żubry nie spacerują wolno po lesie, także nic nam nie grozi. Zwierzęta znajdują się za betonowym ogrodzeniem. Obecnie na 69 hektarach ośrodka znajduje się stado składające się z 24 żubrów.

Niepołomice

Wawel za darmo w listopadzie

Zapowiedziano bezpłatny wstęp do muzeów w listopadzie – konkretnie do Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki i Muzeum Pałac w Wilanowie. Warto zatem włączyć w plan zwiedzania spacer na Wawel.

A ty gdzie wybierasz się na jesienny spacer? Napisz!