Centrum Dydaktyki AGH

5. Krakowskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów [zdjęcia]

W niedzielę 11 grudnia miały miejsce 5. Krakowskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Imprezę zorganizowano w Centrum Dydaktyki AGH przy ul. Reymonta. Pomimo ciekawego programu wydarzenia, które było prologiem Kolosów 2011, organizatorom nie udało się przyciągnąć licznej widowni.

Wśród prezentowanych materiałów znalazł się film „Kukuczka” w reżyserii Jerzego Porębskiego. Wypowiedzi czołowych polskich i zagranicznych himalaistów oraz rodziny Jerzego Kukuczki, podsumowują jego dorobek i prezentują jako himalaistę wszechczasów. Idea wspinania według Kukuczki do dziś cieszy się wielkim uznaniem. Jego ekstremalnemu, ale i eleganckiemu stylowi wielu próbowało dorównać, lecz nielicznym się to udało.

Wśród uczestników spotkania największe emocje wzbudził Piotr Kuryło, który opowiedział o swojej samotnym biegu dookoła globu. Podróżnik i biegacz z Podlasia przemierzył 20 tys. km. „Bieg dla Pokoju”, tak zatytułowany i dedykowany problemom konfliktów zbrojnych wyczyn, rozpoczął się w Augustowie. Z ziemi augustowskiej skierował się na zachód i tak dotarł do Portugalii. W Europie miał do dyspozycji specjalnie skonstruowany wózek – kajak, który ciągnął za sobą. W nim znajdował się cały niezbędny ekwipunek i miejsce do spania. Funkcja kajaka przydawała się w miejscach gdzie natrafiał na jeziora i rzeki.

Piotr Kuryło

Piotr Kuryło, podróżnik i biegacz z Podlasia, opowiedział o swoim samotnym biegu dookoła globu

Kolejnym etapem biegu był start z Nowego Jorku i bieg przez Stany Zjednoczone. Ostatnim stanem była Kalifornia, z której udał się do Władywostoku, gdzie rozpoczęła się azjatycka część wyprawy. Średni dystans pokonywany przez maratończyka w ciągu dnia wynosił około 70 km, a pokonanie całości trasy zajęło mu rok. Niezwykle sromna postawa i upór w dążeniu do celu pozwoliły na realizację tego niesamowitego przedsięwzięcia. Do zapoznania się ze szczegółową relacją zapraszamy na stronę www.biegdlapokoju.pl.

Wśród prelegentów pojawił się również Arek Ziemba, który opowiedział o czerwonej wyspie. Relacja z wypraw na Madagaskar zilustrowana została pięknymi zdjęciami i uzupełniona anegdotami o spotkaniach z ludnością tubylczą. Więcej znajdziecie na www.ziembazmadagaskaru.pl.

Madagaskar

Arek Ziemba opowiedział o czerwonej wyspie - Madagaskarze

„Kajakiem przez Atlantyk” to projekt przygotowany i zrealizowany przez Aleksandra Dobę z Polic. Samotna przeprawa kajakiem z Dakaru w Afryce do Acarau w Brazylii zajęła 99 dób. O zmaganiach z wielką wodą i samotnością możecie przeczytać na stronie www.aleksanderdoba.pl.

Aleksander Doba

Samotna przeprawa kajakiem z Dakaru w Afryce do Acarau w Brazylii Aleksandra Doby

W trakcie imprezy została również wręczona Nagroda Specjalna Kolosów dla Jerzego Wali, kartografa gór. Autor licznych map i opracowań kartograficznych opowiedział o swojej pracy na przestrzeni pięćdziesięciu lat.

Jerzy Wala

Nagroda Specjalna Kolosów dla Jerzego Wali, kartografa gór, autora map i opracowań kartograficznych

Opisane powyżej prezentacje to jedynie krótki przegląd przez niektóre z punktów programu 5. Krakowskich Spotkań Podróżników. O pozostałych relacjach możecie poczytać na oficjalnej stronie Kolosów: kolosy.pl