Kraków Jarmark Bożonarodzeniowy

Praktyczny Przewodnik po Jarmarkach Bożonarodzeniowych

Chociaż pogoda w tym roku jest dla nas wyjątkowo łaskawa, brak mrozu oraz śniegu, to śmiało można powiedzieć, że czas Świąt, lub lepiej okres przygotowań do Świąt możemy uznać za otwarty. W sklepach powoli pojawiają się świąteczne smakołyki, promocje na prezenty oraz wszelkiego rodzaju ozdoby. Zza wystawowych okien coraz częściej migają kolorowe światełka zawieszone na pięknie ubranej choince – sama ubrałam jedną w biurze podróży podczas moich praktyk.

W związku z powyższym chciałam zaprosić wszystkich czytelników Praktycznego Przewodnika do zapoznania się z tegorocznym przewodnikiem po Bożonarodzeniowych Jarmarkach, zarówno tych w Polsce jak i tych za granicą.

Kraków – 27.11 – 27.12

Kraków to miasto nam najbliższe, ponieważ właśnie tutaj znajduje się nasza redakcja, a co za tym idzie, jesteśmy uradowani, że nasze świąteczne zakupy będziemy mogli zrobić właśnie tutaj. Organizatorzy krakowskiego jarmarku zapowiadają przygotowanie ponad 55 stoisk, na których znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy na święta – bombki, również te pięknie, ręcznie malowane, szopki, pomysły na prezenty oraz świąteczne wypieki. Dla zgłodniałych przygotowane zostaną punkty gastronomiczne, a tam potrawy z grilla oraz pierogi, nie zabraknie również świątecznych łakoci z piernikami na czele, a dla zmarzluchów – grzane wino. 6 grudnia na wszystkie dzieci będzie czekał Święty Mikołaj, a to nie koniec jarmarkowych atrakcji! Występy krakowskich Artystów, wystawa szopek oraz Kolędniczy Korowód, a przede wszystkim iście świąteczna atmosfera to to, co czeka każdego, kto odwiedzi krakowski Rynek między 27 listopada a 27 grudnia!

Wrocław – 25.11 – 23.12

Zgodnie z tradycją wrocławskiego jarmarku wejścia na jego teren (początek ulicy Świdnickiej) będą strzegły ogromne krasnale – czy to fajny pomysł? Z pewnością można zapytać maluchów, które są ich fanami. Ciekawostką dla odwiedzających mogą być również różnorodne kształty stoisk przypominające wystawne szopki lub lodowe pałace. W tym roku organizatorzy stawiają na kulinarną stronę Świąt. Na stoiskach będzie można zapoznać się z regionalną kuchnią bożonarodzeniową, spróbować dolnośląskiego grzańca, a także kupić produkty zagranicznych kupców z Czech, Litwy, Niemiec czy Austrii, których nie można znaleźć w naszych sklepach na co dzień. Całej imprezie mają towarzyszyć liczne występy artystów oraz kolędników.

Warszawa – 26.11 – 8.01

Na Starym Mieście stanie siedemdziesiąt drewnianych straganów, na których będzie można kupić świąteczne wypieki, wędliny, pieczywo, sery, grzane wino, a także zabawki, wiele pomysłów na prezenty (ręcznie wykonana biżuteria lub ceramika) oraz wszelkiego rodzaju bożonarodzeniowe ozdoby. Swoje stoiska w Warszawie wystawią nie tylko Polacy, ale również wystawcy z Litwy, Austrii, a nawet Chorwacji. Nie zabraknie również kolęd, choinki oraz karuzeli dla najmłodszych, a kolekcjonerzy będą mogli nabyć specjalne, pamiątkowe kubki do grzańca. Wśród imprez towarzyszących pokazy sztuki kowalskiej oraz wyrobu świec, a także pokazy kulinarne ze Słowacji, Węgier i Austrii.

Toruń – 15.12 – 23.12

Prawdopodobnie najkrócej trwający jarmark, ale wcale nie oznacza to, że nie jest wart odwiedzenia, a wręcz przeciwnie. Impreza odbędzie się na Rynku Nowomiejskim, na którym swoje miejsce znajdzie prawie 60 kramów w przeróżnych kształtach, a w nich piękne wyroby ceramiczne, ludowe ozdoby świąteczne, przepyszne słodycze, wśród których z pewnością nie zabraknie toruńskich pierników. Jeżeli podczas zakupów zawieje chłodem będzie można rozgrzać się grzanym winem lub miodem pitnym. Z pewnością ciekawą atrakcją będzie ustawiona na Rynku szopka.

Gdańsk – 5.12 – 22.12

Jarmark zorganizowany zostanie na Targu Węglowym, na którym ma być blisko 200 stoisk ze świątecznymi ozdobami, słodyczami oraz upominkami. Całą imprezę, 5 grudnia, otworzy Prezydent Miasta symbolicznym zapaleniem lampek na choince. 6 grudnia jarmark odwiedzi Święty Mikołaj, który z pewnością chętnie zapozuje do zdjęć z dziećmi oraz podzieli się cukierkami. Kolejną niespodziankę przygotowała Poczta Polska, która na czas jarmarku otworzy „Świetlistą Pocztę”, w której dzieci będą mogły opieczętować kartki złotą pieczęcią Mikołaja. 19 grudnia na Długim Targu będzie można spotkać anioły oraz kolędników składających życzenia mieszkańcom oraz przyjezdnym.

Siemianowice Śląskie – 4.12 – 22.12

Parę dni temu idąc na przystanek autobusowy zobaczyłam plakat „Boże Narodzenie w Siemianowicach”, który przykuł moją uwagę. Bardzo się ucieszyłam z informacji na temat kiermaszu świątecznego w moim mieście. Kiermasz odbędzie się na siemianowickim Rynku w dniach od 4 do 22 grudnia. Na czas jego trwania miasto przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Na jarmarku będzie można kupić ozdoby choinkowe, rękodzieło, świąteczne gadżety, wyroby cukiernicze, pierniki, grzane wino i wreszcie: żywe choinki. Wśród atrakcji artystycznych wymienia się koncerty kolęd, jasełka, a 10 grudnia, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, wspólne czytanie świątecznych opowieści. Przewidziane są również atrakcje dla najmłodszych: wizyta Świętego Mikołaja oraz żywa szopka, czyli szopka z żywymi zwierzętami.

Wiedeń – cały grudzień

Jeżeli chodzi o Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu trudno wymienić jedno miejsce gdzie odbywa się ta impreza. Ta najbardziej znana część ma miejsce na placu pod Ratuszem. To właśnie tutaj znajdują się pięknie oświetlone choinki, udekorowane stoiska ze świątecznymi słodkościami oraz ozdobami. Warto odwiedzić również kramy przy pałacu Schonbrunn, gdzie czekają na nas wyroby rękodzieła oraz wiejskie specjały. Warto zajrzeć również na wąskie uliczki Spittelbergu. Na przyjezdnych do Wiednia czekają stoiska z grzanym winem oraz miejscowymi przysmakami. Warto tam pojechać żeby zobaczyć na własne oczy jeden z najpopularniejszych jarmarków w Europie.
Zobacz też: Jarmark Bożonarodzeniowy w Salzburgu

Drezno – 24.11 – 24.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie to najstarsza tego typu impreza w Niemczech. Jej tradycja sięga XV wieku, a w tym roku będzie obchodzona już po raz 577. Niepowtarzalny nastrój tworzą tutaj festyny oraz parady, jodłowe choinki, a także stoiska z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi: zabawkami z drewna, malowanymi tkaninami, wyrobami garncarskimi oraz oczywiście ozdobami choinkowymi i świątecznymi ciasteczkami. Podczas jarmarku podawany będzie strudel, prażone kasztany, migdały, pierniki oraz precle, a do tego pyszne grzane wino. Będąc w Dreźnie warto odwiedzić również dawne stajnie królewskie, gdzie odbywa się średniowieczny jarmark. Zobaczymy tam między innymi pracujących rzemieślników oraz kupców zachwalających swoje produkty.

Praga – 26.11 – 8.01

Również stolica Czech, Praga, przygotowuje swój Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Starego Miasta wokół pięknie przystrojonej choinki. Impreza w Pradze jest najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi – organizatorzy przygotowują bożonarodzeniowe mini zoo, przedstawienia świątecznych bajek oraz sprzedaż kolorowych pacynek, czyli wszystko to co dzieci lubią najbardziej. Na pięknie przystrojonych stoiskach można kupić ręcznie rzeźbione lalki oraz zabawki z drewna, czeskie kryształy oraz ręcznie zdobione kubki. Można również spróbować pitnego miodu czy pieczonych kasztanów. Na zamku na Hradczanach zobaczymy piękną szopkę.

Bolzano – 24.11 – 23.12

Będąc fanką Włoch nie mogę pominąć jednego z najpopularniejszych, choć u nas nadal mało znanych, jarmarków w Italii. W Bolzano Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się na placu Walter, gdzie znajduje się wiele kolorowych stoisk z pamiątkami, świątecznymi smakołykami, wśród których z pewnością nie zabraknie Panettone, czyli tradycyjnej włoskiej babki, oraz piękne ozdoby czy wyroby rzemieślnicze. Na placu znajdują się również stoiska z tradycyjnymi produktami kuchni lokalnej.

Autor: Asia Bienek

Co polecisz jeszcze?

Byliście kiedyś na jakimś świątecznym Jarmarku? A może wybieracie się w tym roku? Koniecznie napiszcie o tym i podzielcie się relacjami i wrażeniami!