Kraków Targi Książki

Turystycznie na Targach Książki w Krakowie 3-6 listopada

15. edycja Targów Książki w Krakowie już od 3 do 6 listopada 2011 (czwartek-niedziela). Jakie atrakcje dla miłośników literatury podróżniczej? Kto przyjedzie na targi? Sprawdź!

Wśród podróżniczych atrakcji głównie Śląsk. Targi Książki zostały wzbogacone o Salon Małe Ojczyzny – Śląsk, który ma zwrócić uwagę na znaczenie Śląska, jego odrębność kulturową, językową, ma na celu promocję kultury i tradycji ziemi śląskiej, przede wszystkim literatury poświęconej temu regionowi. Salon Małe Ojczyzny został na stałe wpisany w program merytoryczny Targów Książki w Krakowie. Kolejne edycje Salonów będą prezentować wybrane regiony Polski. Program stworzyły Biblioteka Śląska oraz Muzeum Śląskie.
Biblioteka Śląska zwróci uwagę na specyfikę językową Śląska, zaprezentuje twórczość śląskich autorów nagradzanych w konkursach, przygotuje szeroki program spotkań oraz wykładów poświęconych gwarze śląskiej, literaturze oraz debiutom prozatorskim i poetyckim.
Muzeum Śląskie zaprezentuje sferę obyczajową, językową i historyczną związaną z regionem Śląska.

Nim jeszcze dotrzecie na Targi, będziecie „atakowani” przez literaturę w pociągach PKP Intercity relacji Kraków – Warszawa, Warszawa – Kraków. W nich pojawią się booklety, czyli fragmenty książek przygotowane przez wystawców tegorocznych 15. Targów Książki w Krakowie.

Autorzy na 15. Targach Książki

prof. Władysław Bartoszewski, Pierdomenico Baccalario, Artur Barciś, Piotr Bikont, Alan Bradley, Rafał Bryndal, Mieczysław Czuma, Marta Fox, Barbara Gawryluk, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Julia Hartwig, Mo Hayder, Katarzyna Herbert, Mirosław Hermaszewski, Michel Houellebecq, Marek Kamiński, Tomasz Kammel, Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kasdepke, o. Leon Knabit, Marek Krajewski, Piotr Kraśko, Joanna Krzyżanek, Roma Ligocka, Iny Lorentz, Edward Lutczyn, Janusz Majewski, Graham Masterton, Leszek Mazan, Piotr Metz, Chris Niedenthal, Marianne Malone, Maria Nurowska, Joanna Olech, Beata Pawlikowska, Andrzej Pilipiuk, Anna B. Ragde, Izabela Sowa, Barbara Stanisławczyk, Andrzej Stasiuk, Monika Szwaja, Tomasz Szwed, Łukasz Wierzbicki, Michał Witkowski, Magdalena Zawadzka.

Wydarzenia podczas Targów Książki

Czytelniczy flash mob w sobotę
Czytany będzie wybrany fragment tekstu Czesława Miłosza z okazji obchodów Roku poety. Zakładając, że wszyscy uczestnicy Targów przyłączą się do akcji, można liczyć, że weźmie w niej udział ponad 10 tysięcy osób! Czytelników będzie prowadził znany głos z radiowęzła targowego. Start akcji zaplanowano na godzinę 12.00 w sobotę 5 listopada.

Strefa Wolnego Czytania
Strefa to ludzie, miejsca, wydarzenia zapowiedziane oraz spontaniczne akcje, a także publikacje i wpisy na blogach. Celem inicjatywy stworzonej przez Fundację Sztuki Nowej Znaczy Się, Gazetę Wyborczą, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki jest ożywianie literackiej strony Krakowa, promocja książki i literatury w Krakowie, a także promocja Krakowa poprzez książkę i literaturę.

Twoje 10 minut
Wspieramy młode talenty! W targowy czwartek i piątek najlepszych 10 twórców wybranych w drodze eliminacji dostanie szansę zaprezentowania swojej twórczości przed zaproszonymi na spotkanie redaktorami i wydawcami. Akcja „Twoje 10 minut” z pewnością pomoże utalentowanym, nieśmiałym pisarzom wypłynąć na głębokie literackie wody.

Salon Nowe Media
Będzie można zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami do czytania książek elektronicznych, takimi jak e-czytniki, przekonać się, czym jest technologia papieru elektronicznego (e-ink), tablety oraz smartfony, dowiedzieć się który tablet jest najłatwiejszy w obsłudze, a który najbardziej designerski oraz kto wydaje e-booki, a kto audiobooki? Kto na rynku posiada e-publikacje?
Ponadto w trakcie Targów odbędzie się wiele prezentacji, dyskusji i seminariów poświęconych szeroko rozumianemu rynkowi publikacji cyfrowych.

Dodatkowo powstanie eBook-Cafe, wyjątkowa kawiarnia, w której będzie można nie tylko delektować się pachnącą kawą, ale także dowiedzieć się czegoś więcej o rynku mediów elektronicznych w Polsce. Goście odwiedzający eBook Cafe będą mogli zapoznać się z 20 czytnikami książek elektronicznych, przeczytać bezpłatne fragmenty ebooków, porozmawiać z osobami z „branży”.

Konkursy podczas Targów Książki w Krakowie

W tym roku do odbywających się corocznie podczas Targów Książki w Krakowie konkursów (Konkurs o Nagrodę in. Jana Długosza, Czytać tak – ale jak?, Edycja, Lista Goncourtów, Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2011, PIK-owy Laur, Ranking Drukarń Dziełowych, Słowem malowane, Targowość) dołączyły nowe: Książka Audio Roku 2010, organizowany przez Nexto.pl; PAPIEROWY EKRAN – konkurs na najlepszy serwis internetowy o książce, organizowany przez Fundację NADwyraz; Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, organizowany przez portal historyczny Histmag.org oraz wortal literacki Granice.pl; Najlepsza książka na jesień, organizowany przez wortal literacki Granice.pl oraz Literacki Blog Roku, organizowany przez wortal literacki Granice.pl i Wydawnictwo MG.

Więcej informacji o Targach na www.ksiazka.krakow.pl oraz na http://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie


Kraków Targi Książki

15. Targi Książki w Krakowie odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a ich hasłem przewodnim stały się słowa Umberto Eco – Nie myśl, że książki znikną. Od 1 lipca Polska przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W grupie pięciu miast, które są oficjalnymi gospodarzami polskiej prezydencji, znalazł się Kraków. Targi Książki zostały wpisane na listę Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Targi Książki w Krakowie to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim, które gromadzi w jednym miejscu i czasie setki wydawców oraz tysiące miłośników literatury, w tym przedstawicieli mediów, wybitnych uczonych, najpoczytniejszych pisarzy, jak i reprezentantów branży poligraficzno-księgarskiej. W ciągu 14 lat Targi Książki w Krakowie odwiedziło ćwierć miliona osób!

Targi Książki w Krakowie to impreza wielopłaszczyznowa, na którą składają się: prezentacje oferty wydawniczej polskich i zagranicznych wydawnictw, wystawy, panele dyskusyjne, konkursy, prelekcje i pokazy w salach seminaryjnych, spotkania z autorami, pokazy teatralne i filmowe, koncerty oraz promocje książek. Wydarzenia Targów odbywają się na terenie całego miasta.