Żywiec leży w południowej części Polski, w województwie śląskim. Miasto położone jest u zbiegu rzek Soły i Koszarawy w Kotlinie Żywieckiej, nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345-350 m n.p.m.
W okolicy znajduje się wiele szczytów górskich, które zachęcają odwiedzających do spacerów i górskich wycieczek. Wśród tych najbardziej wyróżniających się możemy wymienić:
- Grojec (612 m n.p.m.),
- Łyska (614 m n.p.m.),
- Pilsko (1557 m n.p.m.),
- Babia Góra (1725 m n.p.m.),
- Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)
- oraz Skrzyczne (1257 m n.p.m.).
Oprócz spacerów po łonie natury miasto ma do zaoferowania również liczne zabytki. Wartym zobaczenia jest zespół zamkowo-parkowy, w skład którego wchodzi kilka budowli. Stary Zamek, wzniesiony w latach 1485 – 1500 przez Komorowskich, który swój dzisiejszy neogotycki wizerunek zawdzięcza Habsburgom, obecnie w zamku znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego. Kolejnym budynkiem jest Nowy Zamek zbudowany w stylu neoklasycystyczny, również przez rodzinę Habsburgów. Na terenie zespołu znajduje się również piękny Park Zamkowy, w stylu angielskim, a w nim Domek Chiński, czyli dwukondygnacyjna XVIII-wieczna altana.
W Żywcu warto zwiedzić również pobliskie kościoły. Do tych najważniejszych należą Kościół Katedralny Narodzenia NMP zbudowany w I połowie XV wieku oraz Kościół p.w. Świętego Krzyża wzniesiony w końcu XIV wieku w stylu gotyckim.
W mieście znajduje się również amfiteatr, gdzie latem odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne.
Zimą warto przybyć obejrzeć liczne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, bowiem kolędowanie na Żywiecczyźnie jest bardzo huczne.
Co jeszcze polecasz w Żywcu? Napisz!