Wadowice

Szlakiem sławnych Polaków – „Ludzie Nieśmiertelni”

Polska to kraj z przepiękną historią i wybitnymi ludźmi w tle. Na każdym kroku można spotkać wiele pomników postaci z minionych lat. Warto zatrzymać się w miejscach dobrze im znanych oraz poznać ich życie „od kuchni”.

Artykuł Czytelniczki, Joanny Kolczyńskiej, opublikowany w YouGO! Magazine – magazynie podróżniczym (nr 4/2012)

Zatrzymajmy się na chwilę we Wrocławiu, w najstarszej restauracji polskiej, Piwnicy Świdnickiej. To właśnie w tym miejscu bywali m.in. Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Józef Wybicki, Johann Goethe. Wystarczy usiąść przy stoliku zamówić danie i poczuć atmosferę tych starych murów, aby wyobrazić sobie siedzącego obok nas przy stoliku Juliusza Słowackiego, piszącego początki swojego najnowszego dramat.

Jeśli wytężymy słuch usłyszymy chodzącą Kunegundę po dumnych murach starego zamku Chojnik. To tutaj przed kilkuset laty kaprysiła w swych wyborach Kunegunda oraz tętniło życie dworskie. Tą słynną historię opowiadają podczas zwiedzania tego zabytku zarówno przewodnicy polscy jak i niemieccy… bez wątpienia ta historia słuchającym zapiera dech w piersiach!

Wielu zapewne z nas tęskni za czasami beztroskiego dzieciństwa. Jeszcze na chwilę tę słodki smak możemy poczuć z kolekcją Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek, w Karpaczu. W bajkowej scenografii wykonanej przez Pana Kazimierza Wiśniaka, możemy poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów i ponownie stać się dziećmi. Tutaj można zobaczyć lalki pochodzące z różnych zakątków świata min. z Meksyku czy Chin. Nie trzeba wiele, aby magiczne wspomnienia wróciły i ożyły w nas dzięki słynnemu mimowi i jego kolekcji.

Przenieśmy się do wielkopolski, spędźmy kilka chwil w Russowie, w Dworku Marii Dąbrowskiej. To właśnie tutaj spędziła swoje dzieciństwo i młodość wspomniana pisarka. W Dworku można poglądach intymne pamiątki pochodzące z ostatniego mieszkania Dąbrowskiej, tj. ranne pantofle, dywaniki, fotografie czy maszynę do pisania na której pisarka tworzyła swoje dzieła. Ciężko nie poczuć atmosfery tego miejsca i nie zatrzymać się, choć na chwilę.

Gniezno jest miastem, które zajmuje szczególne miejsce w historii Państwa Polskiego. Jest naszą pierwszą stolicą i tutaj zakorzenione są początki naszego chrześcijaństwa. Jeśli zapytamy się tutejszego mieszkańca z jaką postacią mu się kojarzy Gniezno bez wątpienia odpowie św. Wojciech. Skarbem miasta jest Katedra Św. Wojciecha, gdzie złożone zostało jego ciało, a do dzisiejszych czasów przetrwało prezbiterium z jego relikwiami. Znajduje się tu również jedno z najbardziej cennych polskich zabytków sztuki romańskiej – drzwi Gnieźnieńskie. Jest to płaskorzeźba przedstawiająca sceny z życia Św. Wojciecha. Z łatwością wchłoniemy świętości tego miejsca. Musimy zatem pamiętać że Gniezno to miejsce, gdzie kiedyś sam Bolesław Chrobry urzędował i Otton III pielgrzymował, i gdzie można na każdym kroku spotkać Św. Wojciecha.

Możliwość poznania od strony biograficznej najwybitniejszej postaci polskiego oświecenia umożliwia miasto Piła. W dawnym domu Stasziców mieści się muzeum biograficzne poświęcone Stanisławowi Staszicowi i jego twórczości.
Wędrując dalej można trafić do miasta Międzyzdroje, z którym powiązany jest aktor i reżyser Gustaw Holoubek. Przysiąść można na chwilę na jego ławeczce, pokarmić mewy, wsłuchać się w szum fal i zrobić zdjęcie z jego osobistością.

Dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego”, najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, no i oczywiście wystawa poświęcona działalności Józefa Wybickiego – to tylko niektóre atrakcje prezentowane w Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie. Zbiory prezentują, biżuteria patriotyczna z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe, telegramy i karty pocztowe o charakterze patriotycznym z początku XX w. Każdy turysta, nie tylko kochający historię, odnajdzie się w Dworku rodziny Wybickich.

Jednak największym skarbem Pomorza jest Frombork. Został ochrzczony miastem Kopernika i nic w tym dziwnego. Na każdym kroku można spotkać symbole, pamiątki wielkiego światowego astronoma. Przecież to tutaj napisał swoje główne dzieło! Pozostawił po sobie wiele ciekawych miejsc, do których turyści dziś chętnie wracają. Obserwatorium, muzeum Mikołaja Kopernika mieszczące się na Wzgórzu Katedralnym to tylko niektóre atrakcje czekające na spragnionych dobrej lekcji astronomii turystów.

Przenieśmy się więc do Żelazowej Woli. Już z daleka słychach dźwięczne nuty poloneza wygrywanego na fortepianie. Każdy bez wątpienia da się ponieść tej rozkoszy dla uszu i odwiedzi Dworek Chopina. Zgromadzono tu bowiem m.in.: warszawski fortepian firmy Leszczyński z pierwszej połowy XIX w., pionowy klawikord i dziewiętnastowieczne meble w stylu biedermeier oraz portrety Fryderyka Chopina i jego rodziny. Na zewnątrz stoją cztery dumnie prezentujące się pomniki Chopina. Latem odbywają się tutaj słynne na całą Europę koncerty chopinowskie.

Województwo lubuskie nie może narzekać, ma przecież swoja ukochaną Izabelę Czartoryską. Kiedyś to przecież księżna utworzyła tu pierwsze na ziemiach polskich muzeum. Dziś powstało nowe cieszące się równie dużą sympatią turystów muzeum rodziny Czartoryskich.

Jedni jego twórczość kochają, innym nie przypadła do gustu. Jedno jest pewne: Henryk Sienkiewicz wpisał się tłustym drukiem w historie polskiej literatury. Dlatego z pewnością warto odwiedzić jego muzeum w Oblęgorku. Zobaczyć gabinet z biurkiem, przy którym napisał swoje wielkie dzieło Ogniem i Mieczem, pooglądać trofea myśliwskie i spojrzeć mu prosto w oczy, a przynajmniej jego rzeźbie z brązu.

Każdy zna słynne dzieło Stefana Żeromskiego Syzyfowe Prace. Jednak nie każdy wie, że w Kielcach zostało utworzone muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Ekspozycja obejmuje lata dziecięce Żeromskiego w Strawczynie i Ciekotach, naukę szkolną w Kielcach. Zawiera również jego intymne pamiątki, tj. fotografie rodzinne, zegarek ojca, broszkę matki oraz drzewo genealogiczne rodu Żeromskich. Wielkie wrażenie na zwiedzających muzeum robi inscenizacja klasy Gimnazjum Rządowego w Kielcach pod zaborem Rosyjskim.

Krynica na polskiej mapie wmalowana jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Jeśli jednak się rozglądniemy zobaczymy odpoczywającego na ławce Nikifora Krynickiego z psem. Wsłuchując się w rytm życia tej miejscowości usłyszeć można śpiewającego Jana Kiepurę „Brunetki budynki”. Każdym zmysłem daje się odczuć Krynice jako miejscowość silnie związana z polską kulturą.

Miliony pielgrzymów rocznie odwiedza miasteczko w województwie małopolskim. Przybywają, aby się pomodlić oraz przenieść w czasy, kiedy Karol Wojtyła spacerował ulicami Wadowic. Każdy w tej miejscowości chce spróbować zachwalanych przez Jana Pawła II kremówek. Tutaj mieści się największy zbiór pamiątek pierwszego polskiego papieża. Wadowice stały się więc Mekką turystów.

Ostatnim miejscem, które nie sposób jest przegapić to Zakopane. U zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego został odsłonięty w 1903 r. pomnik Tytusa Chałubińskiego- ojca Zakopanego. To dzięki niemu Zakopane stało się kurortem białego szaleństwa i uwielbianego góralskiego folkloru. Cóż, Zakopane potrafi spowodować kulturowy zawrót głowy. A kiedy usłyszy się niesamowity góralski śpiew w akompaniamencie skrzypiec, ciężko powstrzymać się od tańca. Polska to prawdziwy całoroczny festiwal gwiazd i dowód na to, że turystyka kształci.

Joanna Kolczyńska