Biskupin 2012

Biskupin: Piknik Archeologiczny 2012

Od soboty 15 września do kolejnej niedzieli, 23 września, w Biskupinie w Muzeum Archeologicznym odbywać się będzie Festyn Archeologiczny. Piknik w Biskupinie stał się już bardzo znaną imprezą, która zapewni doskonałą rozrywkę rodzicom z dziećmi oraz pasjonatom historii.

Przez cały tydzień od 10.00 do 17.00 oglądać będzie można wróżenie z rogu i ognia, kości stępu i run. Przewidziano naukę pisania głagolicą, tworzenia marzanny, wianków i wieńców, malowania pisanek, wykonywania narzędzi z krzemienia i poroża, jak również degustacje słowiańskiej kuchni i warzenia piwa. Pokazany zostanie proces konserwacji zabytków archeologicznych oraz złocenia. Oprócz tego warsztaty bicia monet, wytopu ozdób z brązu, czerpania papieru i szycia ubrań. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji – z pewnością znajdziecie coś dla siebie podczas wizyty w Biskupinie.

Program Festynu Archeologicznego 2012 w Biskupinie

„Polska Piastów”
15–23 września 2012

15 września, sobota

Scena główna:
10:00 – Otwarcie Festynu
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Koncert zespołu „Lutaś”
12:45 – 13:15 – Konkurs
13:15 – 13:45 – Koncert zespołu „Ostrovia”
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
14:45 – 15:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
15:15 – 15:45 – Tańce, gry i zabawy z zespołem „Lutaś”
15:45 – 16:15 – Demony
16:15 – 16:45 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:45 – 17:15 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, składanie ofiary zakładzinowej, obrzęd święta plonów
12:30 – 13:00 – Narodziny
13:00 – 13:40 – Kupała
14:00 – 14:30 – Dziady
15:00 – 15:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
13.30 – Konkurs na najlepszego mincerza

16 września, niedziela

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Demony
12:15 – 12:45 – Konkurs
12:45 – 13:15 – Tańce, gry i zabawy z zespołem „Lutaś”
13:30 – 14:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
14:45 – 15:15 – Demony
15:15 – 15:45 – Koncert zespołu „Percival”
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:00 – Koncert zespołu „Percival”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, składanie ofiary zakładzinowej, obrzęd święta plonów
12:00 – 12:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:30 – 13:00 – Postrzyżyny
13:00 – 13:30 – Dziady
15:00 – 15:30 – Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży
15:30 – 16:00 – Koncert zespołu „Lutaś”
16:00 – 16:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
14:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)
15:00 – Pogrzeb (na kraalu) – pochód wyrusza z wioski piastowskiej, zmierza na kraal

17 września, poniedziałek
Dzień dla niepełnosprawnych

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Konkurs
12:45 – 13:15 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert zespołu „Percival”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności
12:00 – 12:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:30 – 13:00 – Ślub
13:00 – 13:40 – Jare Gody
15:00 – 15:30 – Plony
15:30 – 16:00 – Koncert zespołu „Lutaś”
16:00 – 16:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
14:00 – Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny
15:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

18 września, wtorek

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Konkurs
12:45 – 13:15 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert zespołu „Percival”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków
12:00 – 12:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:30 – 13:00 – Narodziny
13:00 – 13:40 – Kupała
14:30 – 15:00 – Szczodre Gody
15:00 – 15:30 – Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży
16:00 – 16:30 – Koncert zespołu „Lutaś”
16:30 – 17:00 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
13.30 – Konkurs na najlepszego mincerza
14:00 – Konkurs – tkanie pasków na bardku

19 września, środa

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Konkurs
12:45 – 13:15 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert zespołu „Percival”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności
12:00 – 12:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:30 – 13:00 – Postrzyżyny
13:00 – 13:40 – Jare Gody
15:00 – 15:30 – Plony
15:30 – 16:00 – Koncert zespołu „Lutaś”
16:00 – 16:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
13:30 – Konkurs – tkanie pasków na bardku
15:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)
15.00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

20 września, czwartek

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Konkurs
12:45 – 13:15 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert zespołu „Percival”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – 12:00 – Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków
12:00 – 12:30 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:30 – 13:00 – Ślub
13:00 – 13:40 – Kupała
14:30 – 15:00 – Szczodre Gody
15:00 – 15:30 – Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży
16:00 – 16:30 – Koncert zespołu „Lutaś”
16:30 – 17:00 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
14:00 – Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny

21 września, piątek

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:45 – 13:15 – Konkurs
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:30 – Koncert zespołu „Lutaś”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności
12:30 – 13:00 – Narodziny
13:00 – 13:40 – Jare Gody
15:00 – 15:30 – Plony
15:45 – 16:15 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
13.30 – Konkurs na najlepszego mincerza
15:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

22 września, sobota

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Demony
12:15 – 12:45 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:45 – 13:15 – Konkurs
13:30 – 14:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
15:30 – 16:00 – Demony
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:00 – Koncert zespołu „Lutaś”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd święta plonów
12:30 – 13:00 – Postrzyżyny
13:00 – 13:30 – Dziady
15:00 – 15:30 – Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży
15:30 – 16:00 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
15:00 – Pogrzeb (na kraalu) – pochód wyrusza z wioski piastowskiej, zmierza na kraal
16:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

23 września, niedziela

Scena główna:
10:00 – 10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – 11:00 – Demony
11:00 – 11:40 – Koronacja Bolesława Chrobrego
11:45 – 12:15 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
12:15 – 12:45 – Koncert zespołu „Ostrovia”
12:45 – 13:15 – Konkurs
13:30 – 14:00 – Demony
14:00 – 14:40 – Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego
15:00 – 15:30 – Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”
15:30 – 16:00 – Pokaz mody wczesnośredniowiecznej
16:00 – 16:30 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:30 – 17:00 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:
10:00 – Koncert zespołu „Lutaś”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, obrzęd święta plonów
12:30 – 13:00 – Ślub
13:00 – 13:40 – Kupała
14:30 – 15:00 – Dziady
15:00 – 15:30 – Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży
15:30 – 16:00 – Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:
12:00 – Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)
13:30 – Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny
14:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)

Ceny biletów wstępu na festyn:
ulgowy – 10 zł
normalny – 12 zł

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
tel./fax (52) 3025025,
tel. (52) 3025055

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>