Ferie 2015

Ferie zimowe 2015 w poszczególnych województwach

Ledwo skończą się święta Bożego Narodzenia, a nadejdą ferie 2015. Jak mieszkańcom poszczególnych województw podobają się daty ferii? Jakie plany można mieć na zimową przerwę świąteczną? My dziś informujemy, kiedy są ferie w danym województwie i co fajnego można w konkretnym regionie robić.

Ferie zimowe 2015

Oto, kiedy wypadają ferie 2015 w poszczególnych województwach: (poniżej znajdziesz kalendarz według dat)
dolnośląskie: 19 stycznia – 1 lutego
kujawsko-pomorskie: 16 lutego – 1 marca
lubelskie: 2 lutego – 15 lutego
lubuskie: 16 lutego – 1 marca
łódzkie: 2 lutego – 15 lutego
małopolskie: 16 lutego – 1 marca
mazowieckie: 19 stycznia – 1 lutego
opolskie: 19 stycznia – 1 lutego
podkarpackie: 2 lutego – 15 lutego
podlaskie: 26 stycznia – 8 lutego
pomorskie: 2 lutego – 15 lutego
śląskie: 2 lutego – 15 lutego
świętokrzyskie: 16 lutego – 1 marca
zachodniopomorskie: 19 stycznia – 1 lutego
warmińsko-mazurskie: 26 stycznia – 8 lutego
wielkopolskie: 16 lutego – 1 marca

Pomysły na ferie 2015

Wybierz swoje województwo i zdecyduj, jakie pomysły na ferie wykorzystać. Czekamy też na Wasze propozycje w komentarzach lub na maila.
Pomysły na ferie zimowe 2015

Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie – od 19 stycznia do 1 lutego

Co mieszkańcy tych województw mogą ciekawego robić w okresie ferii zimowych? Odwiedzać swoje regiony nawzajem. Kolejne pytanie: co można robić w tych konkretnych częściach Polski zimą? Podpowiadamy!

Ferie w województwie dolnośląskim
Sudety są w dolnośląskim, zatem mnóstwo możliwości! Szklarska Poręba, czyli jeden z największych kurortów sportów zimowych i letnich. Karpacz, kolejny ośrodek turystyczny u podnóża Śnieżki. Jest tam ponad 20 wyciągów narciarskich i nartostrad. Wyciąg krzesełkowy na Małą Kopę odgrywa tutaj główną rol. Warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich innych form rekreacji w mieście – idealne.

Centralne mazowieckie
Co tam robić, żeby się nie nudzić zimą? Jakaś aktywność fizyczna? Łyżwy, spacery, sanki! Mazowieckie nie ma bezpośredniego dostępu do gór, ale trzeba jakoś sobie radzić. Łyżwy na wielu otwartych lodowiskach. Spacery po parkach miejskich, odwiedzanie muzeów i wystaw (bo kto by to robił latem). I sanki! Na sanki wszędzie i z wszystkimi.

Krajobrazy opolskiego
Góry Opawskie, Góra Świętej Anny, zamek Moszna. Narciarstwo w Górach Opawskich po stronie polskiej nie jest zbyt rozwinięte, ale po czeskiej jak najbardziej. Za to infrastruktura turystyczna w postaci szlaków pieszych i rowerowych ma się bardzo dobrze. Warto to wykorzystać również zimą. Oprócz tego można wspiąć się na Górę Świętej Anny, jak również odwiedzić jeden z najpiękniejszych polskich zamków w Mosznej.

Gubałówka po zachodniopomorsku
Tor saneczkowy, stok narciarski na Szczecińskiej Gubałówce i lodowisko obok! A to wszystko znaleźć można w kompleksie sportów zimowych w Osowie. Oprócz tego zachoniopomorskie ma w ofercie obóz łyżwiarski oraz wielkie lodowisko w Kołobrzegu.

Podlaskie, warmińsko-mazurskie – od 26 stycznia do 8 lutego

Zimne Podlasie
Tory saneczkowe, narciarstwo biegowe, żeglarstwo lodowe na bojerach, wędkarstwo i nurkowanie podlodowe. To nie wszystko. Kuligi, banie i spacery – to wszystko w podlaskim. Ze względu na ukształtowanie terenu krajobraz jest przepiękny. Można również odwiedzić liczne tu rezerwaty i parki.

Ciche i spokojne Mazury
Zaletą warmińsko-mazurskiego zimą jest brak tłumów, co niestety nie jest spotykane latem. Ale to nie znaczy, że nie ma tu nic ciekawego do roboty. Wręcz przeciwnie! Lodowe żeglarstwo, Ice Kiting, czyli z latawcem po lodzie, narty, łyżwy, curling, zimowe kajaki i na koniec najfajniejsze – lodowe kąpiele. Nudy? Zdecydowanie nie!

Lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie – od 2 lutego do 15 lutego

Wschodnie lubelskie
Wyciąg talerzykowy w miejscowości Bobliwo i Celelejów. Wyciąg orczykowy w miejscowości Kobylany. Oprócz tego stoki w miejscowości Chrzanów i Jacnia. To oferta różnych części lubelskiego. A także lodowiska w większych miastach. I przede wszystkim spacery. Lubelskie to bez wątpienia piękne krajobrazy zimowe i czysta natura. Warto.

Industrialne łódzkie
Łódzkie zazwyczaj w ofercie ma różnorodne obozy zimowe dla zainteresowanych narciastwem. Są one przygotowywane oczywiście z myślą o dzieciach. W łódzkim oprócz tego można pozwiedzać zabytki i muzea. Warto również aktywnie zaplanować czas – sanki, łyżwy.

Bieszczady na Podkarpaciu
Podkarpackie ze względu za położenie ma wiele do zaoferowania. Piękne Bieszczady i Tarnica, Beskid Niski i Wątkowa… i tak długo można wymieniać. A także krajobrazy zimowe, szlaki turystyczne, wyciągi. Idealne na ferie zimowe.

Narciarskie pomorskie
Narty nad morzem? Ależ oczywiście! Kaszubskie wzniesienia są idealne na zimowe szaleństwo. Mieszkańcy twierdzą, że nie trzeba jechać w Tatry, aby poczuć się jak na profesjonalnych trasach narciarskich. Ich stoki są satysfakcjonujące!

Klimatyczne śląskie
Snowboardziści, narciarze, wędrowcy chętnie przyjeżdżają do województwa śląskiego. A dokładnie na przykład do Szczyrku. Miasto położone jest u stóp Skrzycznego. A w Wiśle? A w Wiśle pasmo Wielkiej Czantorii i Stożka, duża ilość wyciągów i narciarskich tras. I jeszcze Ustroń, w którym oprócz uzdrowiska znaleźć można np. wyciągi krzesełkowe.

Kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, małopolskie – od 16 lutego do 1 marca

Co na Kujawach?
Zimową porą w kujawsko-pomorskiem można skorzystać np. ze stoków narciarskich. Szczególnie urokliwa jest zimowa przygoda w kajaku dla chcących spróbować spływu Brdą i Drwęcą. Spacery i saneczki wskazane!

Słodkie lubuskie
Tutaj można się rozgrzać winem i miodem, przebyć szlak Wina i Miodu. Zobaczyć ogromną figurę Chrystusa! Zimą ciekawie może być w Parku Narodowym Ujście Warty. Oprócz tego mnóstwo zabytków do odwiedzenia, wiele pięknych krajobrazów do zobaczenia.

Zaczarowane świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie to wszystko co z narciarstwem związane. Chcesz na narty? Odwiedź świętokrzyskie. Każdy narciarz znajdzie tu wszystko czego potrzebuje. Można również trafić na Zimowy Zjazd Czarownic. Niezapomnine emocje!

Szlaki w wielkopolskim
Wielkopolskie w ofercie ma wiele szlaków do przebycia. Jakich? Edukacyjnych. Na przykład: Szlak Ludzi Muzyki, Szlak Baroku, etc. Stoki narciarskie? Też tutaj. Ścieżki? Tak, przyrodnicze, leśne. Krajobrazy, cudowne parki. Wszystko w jednym miejscu.

Bogate małopolskie
Turyści odwiedzają Zakopane ze sławnym Kasprowym Wierchem, a obecnie coraz częściej także stacje Białki Tatrzańskiej czy Krynicy-Zdroju. Ale Małopolska to nie tylko narciarstwo zjazdowe czy snowboarding. To też uprawianie biegów narciarskich w doskonałych warunkach. Wykwalifikowanych turystów można zaprosić do snow-kitingu czy wypraw ski-tourowych. Lecz „białe szaleństwo” to nie wszystko co region ma do zaoferowania. Przejazd góralskimi saniami w tradycyjnym kuligu, relaks w basenie termalnym – tak też można spędzić tutaj czas.

Wszystko o tych województwach znajdziesz tu:

Przewodnik po Polsce

Autor: Agata Torba
foto na okładce: Winter is Coming by Zach Dischner, on Flick