Szopka Bożonarodzeniowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Szopka bożonarodzeniowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

W trakcie uroczystej Pasterki odsłonięto jedną z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych, która została przygotowana przez ojców bernardynów z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycja budowania szopek sięga 1223 r., kiedy to św. Franciszek z Asyżu zbudował pierwszą z nich w miejscowości Greccio. W jaskini ustawił żłóbek, wypełnił go sianem oraz przyprowadził owce, wołu i osła. W wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości, odczytał Ewangelię i wygłosił homilię. Prosta forma szopki zaproponowana przez świętego Franciszka zmieniała się przez lata, jednak do dziś najpiękniejsze i najbardziej tradycyjne z nich można znaleźć w świątyniach franciszkańskich.

Jak wygląda szopka w Kalwarii?

Prace nad szopką w kalwaryjskim sanktuarium trwały prawie trzy tygodnie, a ich efekt jest imponujący. Figur, zarówno ruchomych jak i statycznych, jest około dwieście. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku. Tło, przedstawiające panoramę Betlejem, to płótno o rozmiarach: 12 m szerokości i 8 m wysokości. Zgodnie z tradycją nie znajdziemy w kalwaryjskiej szopce odwołań do współczesności. Figury przedstawiają postaci przypominające te z czasów Jezusa. Charakterystyczną cechą są ruchome sceny, szczególnie lubiane przez dzieci, nawiązujące do życia codziennego.

Można przyjrzeć się pracy: szewca, piekarza, kowala, rzeźnika, bednarza i wikliniarza. Jest też kobieta gotująca obiad, chłopiec łowiący ryby, pasterz strzygący owce, praczka, mężczyźni grający w karty i wiele innych. Jak co roku, tak i w tym, pojawiła się nowa postać. Jest nią żona piekarza, która wyrabia ciasto na chleb. Wrażenia wzrokowe potęgują delikatne dźwięki: dzwonków, śpiewu ptaków, szumu płynącego strumyka, a także odgłosy dobiegające z warsztatów i zagród. W centrum szopki znajduje się figurka Dzieciątka Jezus, którą uroczyście wnosi kustosz sanktuarium przed Mszą św. odprawianą w bazylice 24 grudnia.

Zwiedzanie szopki w Kalwarii Zebrzydowskiej

Szopkę można podziwiać w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej do niedzieli przed Środą Popielcową. Ojcowie bernardyni zapraszają codziennie w godzinach od 6.00 do 17.45, a w soboty i w niedziele do godziny 18.00. Szopka uruchamiana jest w czasie, gdy w bazylice nie sprawuje się mszy św.
Sprawdź, jak dojechać do Kalwarii i sanktuarium

Zdjęcia szopki

wykorzystano informacje z kalwaria.eu