Trzech Króli Kraków

Orszak Trzech Króli w Krakowie

Zobacz relację i zdjęcia z Orszaku Trzech Króli 2012

Orszak Trzech Króli to impreza społeczna i religijna polegająca na przemarszu aktorów – amatorów przebranych za Trzech Króli, Świętą Rodzinę, dwór, wojsko, aniołów i diabłów. Scenariusz przygotowany na potrzeby widowiska opiera się na przekazie biblijnym.

Głównym celem orszaku jest próba zachęcenia do wspólnego, radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Forma przyjęta przez organizatorów nawiązuje do tradycji jasełek ulicznych – wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących Nowinę o narodzeniu Jezusa.

6 stycznia 2012 roku Orszaki Trzech Króli zostaną zorganizowane aż w 21 miastach Polski (lista poniżej). W przedsięwzięciu wezmą udział tysiące aktorów. Na czele każdego pochodu będą podążać Trzej Królowie w asyście licznych rycerzy, dwórek i tłumów widzów. Impreza oprócz radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego, ma także cel charytatywny. W trakcie przemarszu, wolontariusze Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będą zbierali fundusze na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.

Krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy około godziny 11.00 (po zakończeniu Mszy św. w Katedrze Wawelskiej). Uczestnicy przemarszu spotkają się na Wawelu, a stamtąd udadzą się ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie oddadzą pokłon Dziecięciu w stajence. Na krakowskim rynku odbędzie się również wspólne kolędowanie.

Patronat nad imprezą w Krakowie objęli:
Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz
Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa
Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Szczegóły wszystkich wydarzeń związanych z orszakami na www.orszak.org

Wszystkie miasta, gdzie będzie pochód Trzech Króli:

Bielsko-Biała
Gdańsk
Jarosław
Jelenia Góra
Katowice
Kłodzko
Kraków
Kudowa Zdrój
Kutno
Lublin
Miłakowo
Nowogrodziec
Płock
Poznań
Starachowice
Szczecin
Śrem
Warszawa
Włocławek
Wrocław
Zakopane