Wigilijny Małopolski Smak

Wigilijny Małopolski Smak po raz trzeci w Krakowie

Targi świąteczne zawojowały niemal całą Europę. Francuzi, Austriacy czy Niemcy szczególnie upodobali sobie nową atrakcję zimową w postaci kolorowych i pachnących kramów. Jednak i my możemy pochwalić się zapachami grzańca i cynamonu unoszącymi się nad świątecznymi stoiskami w wielu polskich miastach.

Krakowskie wydanie Targów Bożonarodzeniowych 2011 trwa już od końca listopada, jednak atrakcji nie brakuje. Uzupełnieniem tradycyjnych stoisk z ozdobami świątecznymi czy smakołykami są prezentowane od piątku do poniedziałku (16–19 grudnia), produkty regionalne w ramach trzeciej edycji Wigilijnego Małopolskiego Smaku.

Największą kulinarną imprezą w południowej Polsce jest Małopolski Festiwal Smaku. Ideą konkursu jest promocja turystyki kulinarnej i możliwość zapoznania szerszej publiczności z regionalnymi potrawami. Część konkursowa festiwalu zakończyła się w sierpniu na krakowskim placu Wolnica. Wiadomo jednak, że lokalne specjały najlepiej sprzedają się tuż przez świętami. Dlatego też ruszyła zimowa edycja festiwalu pod nazwą Wigilijnego Małopolskiego Smaku.

Kupcy z całego województwa zjechali się aby zaoferować nam swoje produkty. Spacerując pomiędzy kramami można skosztować tradycyjnych wędlin, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, ryb, przetworów oraz gotowych dań w postaci uszek, czy barszczów. Oprócz smakowania potraw z Małopolski zachęcamy do zakupów świątecznych. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się do tej pory wędliny, miody i pieczywo. Niepołomicki Bartnik to miód, który pochodzi z pasiek w miejscowości Drwinia w powiecie bocheńskim. To właśnie na terenach ekologicznych Puszczy Niepołomickiej i w Rezerwacie Przyrody powstają produkty pochodzące od pszczół takie jak miody odmianowe, pyłek, wosk, propolis i pierzga. O dobroczynnym wpływie miodu i innych produktów pszczelich na nasz organizm można posłuchać na stoisku Niepołomickiego Bartnika, ale także przy kramie Pasieki Ambrozja z Suchej Beskidzkiej. Kto nie zdąży zaopatrzyć się w miody na Rynku Głównym powinien odwiedzić sklepy internetowe wystawców (miodpolski.portalpolski.pl i pasiekaambrozja.pl).

Innymi produktami godnymi uwagi są chleby i ciasta z piekarni Złoty Kłos. Bogata oferta obejmująca między innymi tradycyjne chleby na zakwasie, żytnie na miodzie, z rodzynkami, orkiszowe, a nawet marchewkowe czy żurawinowe, zadowoli najbardziej wymagających smakoszy pieczywa. Ponadto warto zajrzeć na stoiska z oscypkami, wędlinami i produktami kwaszonymi z Charsznicy.

Kto nie posmakował Rydzów Diabelskich rodem z Zakopanego czy żurawiny z gruszką, niech żałuje, albo lepiej wybierze się na ostatni dzień Wigilijnego Małopolskiego Smaku na Rynek Głównym w Krakowie w poniedziałek 19 grudnia.

Zdjęcia z Wigilijnego Małopolskiego Smaku 2011

Polecamy i serdecznie zapraszamy.