Kraków Balice Lotnisko Dojazd

Jak dojechać na krakowskie lotnisko – Balice?

Dotarcie na Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest możliwe różnymi sposobami. To od nas zależy jaką alternatywę wybierzemy, co najbardziej nam odpowiada zarówno cenowo, jak i czasowo. Do wyboru mamy własny samochód, komunikację miejską, taksówkę lub autobusy i minibusy turystyczne.

Na lotnisko Kraków-Balice własnym samochodem

Wybierając samochód musimy pokonać trasę około 11 km na zachód od centrum Krakowa. Dojazd do portu możliwy jest:

  • przez Wolę Justowską,
  • ul.Balicką,
  • ul. Armii Krajowej lub
  • od strony Przegorzał.

Dojeżdżając na lotnisko nie musimy obawiać się o brak miejsca parkingowego. Przy terminalu T1 jak i T2 dostępne są parkingi publiczne, które można wykorzystać również gdy planujemy dłuższy wyjazd. Jeżeli nasza podróż na lotnisko kończy się tylko na podwiezieniu innych, możemy skorzystać z postoju ekspresowego Kiss&Ride przeznaczonego do wsiadania i wysiadania przed terminalem T1.

Komunikacja miejska

Atrakcyjnie cenowym sposobem dotarcia na lotnisko jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Wybierając komunikację miejską musimy pamiętać o kupnie jednego z biletów aglomeracyjnych oferowanych przez MPK. Cena jednorazowego przejazdu wynosi: bilet ulgowy 2.00zł, normalny 4.00zł. Bilety można nabyć w automacie na przystanku, w autobusie lub w razie awarii u kierowcy.

Z centrum Krakowa na lotnisko kursują dwie linie dzienne 208 i 292 oraz jedna linia nocna 902. Kursowanie autobusów najlepiej sprawdzić na stronie MPK lub w aplikacji mobilnej oferującej takie usługi. Początkowe przystanki linii autobusowych zlokalizowane są przy Regionalnym Dworcu Autobusowym – Dworzec Główny Wschód.

Na podróż komunikacją miejską musimy przeznaczyć około godzinę, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia utrudnień i przedłużonego czasu jazdy. Minusem korzystania z komunikacji miejskiej jest dość ograniczona częstość kursowania autobusów.

Kraków Airport Taxi

Usługi sieci Kraków Airport Taxi należą do krakowskiego lotniska – z taksówek możemy korzystać całodobowo. Ceny nie należą do najniższych, jednak gwarantują wygodę podróżnych. Cennik za przejazd określonej trasy został stworzony w oparciu o strefy liczone w odległości od lotniska. Odległość z centrum Krakowa na lotnisko mieści się w strefie 3, dlatego należy liczyć się z kosztami około 69 zł. Taksówkę zamawiać można telefonicznie 12 258 0 258 lub przez internet. Postoje taksówek zlokalizowane są przed Terminalem 1 i 2.

Jeżeli musimy dotrzeć na lotnisko jak najszybciej, a cena nie stanowi dla nas problemu, możemy skorzystać z oferty innych korporacji. Do najbardziej popularnych w Krakowie ofert należą: Radio Taxi MEGA, iCar, Radio Taxi Barbakan.

Autobusy i busy turystyczne

Na lotnisko kursują również autobusy przewoźników prywatnych, które obsługują połączenia ekspresowe na różnych trasach. Umożliwiają dojazd na lotnisko w Balicach bez konieczności dojeżdżania z innych miast do centrum Krakowa.

Przykładowe firmy:

1. TigerExpress.eu – oferuje połączenia busami na trasie Kraków Airport – Katowice – Gliwice – Rybnik – Bohumin – Ostrava. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc poprzez stronę internetową.

2. AlbatrosBus.pl – obsługuje połączenia na trasie Przemyśl – Kraków Airport – Gliwice; Przemyśl – Kraków Airport – Wrocław ; Wrocław – Kraków Airport – Przemyśl

3. NEOBUS – realizuje dalekobieżne połączenia autokarowe na trasie Wrocław – Katowice – Kraków Airport – Kraków RDA – Tarnów – Dębica – Rzeszów – Krosno – Sanok – Rymanów Zdrój – Iwonicz Zdrój – Polańczyk

Przewozy regionalne Kraków Główny – Kraków Balice (zawieszone)

Od dnia 01 lutego 2014 r. pociągi nie kursują ze względu na planowane remonty, jednak po przeprowadzeniu prac związanych z rozbudową lotniska w Krakowie-Balicach, pociągi mogą okazać się wielkim ułatwieniem dla podróżujących.

Atrakcyjnym wyborem może okazać się w przyszłości podróż pociągiem z krakowskiego Dworca Głównego do samych Balic. Podróż trwa zaledwie 19 minut. Plusem jest nie tylko szybki przejazd, ale również komfort oraz możliwość przewozu większego bagażu. Pociąg relacji Kraków – Balice kursuje codziennie z częstotliwością co około pół godziny.

Autostop?

Propozycją dla tych, którzy lubią adrenalinę może okazać się możliwość skorzystania z autostopu. Nie gwarantujemy dotarcia na lot – jednak przygoda może być niezapomniana i w trakcie zmienimy nasze urlopowe plany.

Czy zdarzyło Wam się łapać stopa na lotnisko? A może znacie inne sposoby na dotarcie do Balic? Dajcie znać w komentarzach!

Mapa lotniska w Krakowie

Kraków Balice Mapa

Film – lotnisko w Balicach

foto: Aeropuerto de Cracovia – Krakow by Alquiler de Coches, on Flickr