Bałtyk Wakacje

Wakacje w Polsce

Tak zwany kryzys ekonomiczny na kontynencie europejskim i ożywienie w Stanach Zjednoczonych powodują w Europie spadek inflacji, obniżki cen niektórych dóbr i usług – w tym turystycznych, ale także podciąga kurs euro w Polsce. Dolar też drożeje. Przez to zapłacimy zwykle więcej za noclegi w hotelach i korzystanie z ofert wycieczek fakultatywnych. Może zatem warto spędzić lato w Polsce, a do cieplejszych państw wyjechać zimą?

Gdzie turyści wyjeżdżają dość często? Tradycyjnie w góry i nad Bałtyk. Podpowiadamy też kilka innych inspiracji na wakacje. Zapraszamy do lektury.

Wakacje nad wodą

Polski klimat powoduje, że nie zawsze trafimy z terminem urlopu w okres w pełni słoneczny, lecz na pewno warto wybrać się w okolice Helu, Ustki, Gdańska, Kołobrzegu czy innych rodzimych kurortów. Jeśli zamierzasz wybrać się nad Bałtyk zaopatrz się w krem do opalania, ale także w przeciwdeszczową pelerynę.

Jeśli preferujesz nieco więcej spokoju, pomyśl o wyjeździe na Warmię i Mazury, gdzie jest mnóstwo jezior i lasów. Polecane są też tereny na wschodzie Polski – na Podlasiu (na przykład Białowieża), Lubelszczyźnie (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie) i Roztoczu (chociażby Zwierzyniec).

Wakacje w górach

A co jeśli wolisz wybrać się w góry? Sudety na południowym-zachodzie kraju kuszą takimi miastami jak Karpacz, Świeradów Zdrój czy Jelenia Góra. Szczytem najważniejszym w tym paśmie górskim jest Śnieżka.
Karpaty to pasma Tatr, Beskidów, Gorców, Pienin, a także znajdujące się na południowym-wschodzie Bieszczady. Tatry to nie tylko Zakopane, więc pamiętaj, że masz do wyboru o wiele więcej ciekawych miejsc z ładnymi panoramami gór i górskimi ścieżkami niż tylko stolica Tatr.

Wakacje Góry

Objazdówka po Polsce

Latem można zorganizować sobie zwiedzanie wielu miast, czyli mówiąc kolokwialnie – można zrobić sobie objazdówkę po kraju. W ciągu dwutygodniowego turnusu spokojnie możesz odwiedzić Warszawę, Zakopane, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Białystok czy Lublin. Dzięki organizacji wakacji na własną rękę będziecie mogli zahaczyć też o inne mniejsze miasta, a warte zobaczenia chociaż raz w życiu, takie jak Sandomierz, Stary Licheń, Wadowice czy Kalwarię Zebrzydowską. Jeśli potrzebujesz dodatkowej inspiracji, sprawdź listy wakacyjnych imprez turystycznych i na podstawie tych wydarzeń zorganizuj swoją trasę przejazdu. W lecie odbywają się takie znane imprezy jak inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, Opener Festival w Gdyni, a także liczne mniejsze lokalne festiwale folklorystyczne.

Wakacje będą tanie czy drogie?

Możesz spędzić urlop i tanio, i drogo. Odpoczynek luksusowy, ale zarezerwowany po cenie okazyjnej, jest możliwy do realizacji. Najlepiej zapisać się na mailingi wybranego agregatora kuponów zakupów grupowych, np. GoDealla. Dzięki codziennym informacjom dostarczanym do Twojej skrzynki pocztowej możesz wypatrzyć promocję na hotele i wycieczki, przecenione zwykle o połowę kwoty regularnej.

Jeśli chcesz spędzić wakacje w Polsce jak najbardziej oszczędnie, rozejrzyj się za propozycjami gospodarstw agroturystycznych, domków letniskowych, ośrodków wczasowych oraz schronisk młodzieżowych i hosteli. Turyści wyruszający na zwiedzanie Polski w większych grupach mogą wynajmować pokoje wieloosobowe i w ten sposób również zapłacić mniej za pojedyncze łóżko. Dla chcących zaoszczędzić ekstremalnie pozostaje nocowanie pod namiotem lub w autach na bezpiecznych parkingach. Nie będzie wygodnie, ale tanio na pewno.

Dokąd wybierzesz się Ty? Napisz w komentarzu!

Porady / / / Przewodnik Turystyczny po Polsce.